5.12.2011
Elisen Kristallit ja Smaragdit tyylikkäisiin suorituksiin joukkuevoimistelun SM-kilpailuissa
Turun Urheiluliitto järjesti 3.-4.12. joukkuevoimistelun välinesarjojen SM-kilpailut Kupittaan urheiluhallilla. Elisestä kilpailuun osallistuivat 10-12v. sarjan joukkue Smaragdit ja naisten sarjan Kristallit.
Kristallien suoritus oli molempina päivinä kaunis ja ilmaisullinen, mutta erityisesti tasapainokohtien virheet verottivat pisteitä niin, että joukkueen oli tyytyminen kolmanteen sijaan. Kilpailun voittoon tyylittelivät Turun Jyryn Pippurit Lahjan tyttöjen ja TuUL:n yhteisjoukkueen Bixbien sijoittuessa toiseksi. Sekä valmentaja Riina Risku että voimistelijat jäivät tältä kaudelta kaipaamaan onnistuneita kilpailusuorituksia ja sen mukanaan tuomia korkeampia pisteitä. Joukkue suuntaa nyt sitäkin innokkaampana kohti kevätkauden vapaaohjelmaa ja uusia tavoitteita.
Smaragdit voimisteli iloisen ja nopeatempoisen pallo-ohjelmansa jo selvästi alkukauden kilpailuja täsmällisemmin ja siistimmin. Kaksi valmennusryhmää yhdistämällä kootun joukkueen jäsenet ovat kauden aikana oppinut paremmin tuntemaan toisiaan ja sen myötä myös voimistelullinen suoritus on hitsautunut yhtenäisemmäksi. Kilpailusuoritus jäi valitettavasti vielä uupumaan parhaista harjoitussuorituksista erityisesti pallotekniikan epätarkkuuksien vuoksi. Suoritus riitti hienosti kategoriaan 4. Kategoriaan 2 sijoittui kaksi ja kategoriaan 3 neljä joukkuetta.
Elise kiittää molempia joukkueita ja valmentajia syyskauden panostuksesta ja toivottaa niin voimistelijoille kuin valmentajillekin treeni-intoa ja menestystä kevätkauteen 2012.
Kilpailun tuloksiin pääset tästä










